III Chojnicki Zlot Pojazdów Zabytkowych

Po raz trzeci na chojnickim rynku zorganizowaliśmy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Głównym partnerem imprezy został Koncern Naftowy Orlen i Verva4fans. Pomoc przy organizacji otrzymaliśmy także od Chojnickiego Centrum Kultury oraz Zakładów Mięsnych Skiba. Patronat Medialny objął serwis zabytkowi.com.

Na płycie rynku już przed godziną dziesiątą zaczęły pojawiać się coraz ciekawsze  pojazdy. Najliczniejszą grupę reprezentowały auta z rodzimego przemysłu – Duże i Małe Fiaty, Syrenki, Warszawy i Polonezy oraz kilka motorów. Pojawiło się wiele aut z za naszej zachodniej granicy – różnej maści Mercedesy, Volkswageny, Audi oraz BMW. Nie zabrakło także rosyjskich aut, m.in. UAZ oraz majestatyczny GAZ 13 Czajka. Uczestniczy zlotu mogli się czuć bezpiecznie dzięki dużej obstawie Straży Pożarnej, która prezentowała dwa duże wozy marki STAR oraz kilka małych. Z rarytasów mogliśmy podziwiać Citroena B12 z 1926 roku, Fiata z kierownicą po prawej stronie oraz naszego klubowego Garbusa z namiotem na dachu.

W tym roku postanowiliśmy wyróżnić kilka pojazdów. W kategorii najlepiej zachowany pojazd nagrodę otrzymał niebieski Fiat 126p z przyczepką Niewiadow oraz małym moskwiczem. Odkryciem Zlotu został jednomyślnie GAZ 13 Czajka z 1962 roku, natomiast auto które pokonało do nas najwięcej kilometrów to Citroen 2CV z miejscowości Kicin.

Pomyśleliśmy także o żołądkach i podniebieniach naszych zlotowiczów i postanowiliśmy serwować wyśmienitą grochówkę, PRL-owskie serdelki oraz kultową kawę zbożówkę. Dodatkowo każdy uczestnik mógł otrzymać gadżet w postaci breloczka , a wszystko to było wydawane na kartki za pomocą których, ongiś nasi rodzice nabywali różnorakie rzeczy w sklepach.

Tym razem imprezę postanowiliśmy zaplanować w niedzielę, ze względu na to że wielu posiadaczy klasyków w sobotę całkiem zwyczajnie pracuje, a także pasjonaci starej motoryzacji mogli poświęcić więcej czasu na podziwianie klasyków podczas naszego zlotu.

Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji zlotu a w szczególności naszym wolontariuszom którzy zrobili kawał dobrej roboty. Mamy nadzieję że za rok będziemy mogli gościć jeszcze więcej pojazdów zabytkowych.

M.S.